...

Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy.

piątek, 20 marca 2015

Przyprawy: Cynamon




W nonsensopedii czytamy: "Cynamon – sława i chwała okrytonasiennych, używany najczęściej jako przyprawa. Ze względu na specyficzny zapach jednych przyprawia o zachwyt, innych popycha do ryglowania kuchni. Uznawany za afrodyzjak i stosowany tuż przed, pogardzany przez feministki jako seksistowski. Spożywany w zmielonej formie. Jednak tak naprawdę my, ludzie, żremy korę." A jak jest naprawdę?

To jedna z najstarszych przypraw, podobno przynosi szczęście w interesach i miłości. W każdym bądź razie powinna stać się stałym gościem w Waszej kuchni ze względu na zbawienne dla naszego zdrowia właściwości.

Cynamon poprawia dopływ krwi do mózgu, a co za tym idzie poprawia też naszą pamięć i koncentrację (także przed egzaminem warto chociażby powąchać cynamonu, aby nasze wyniki były lepsze) i opóźnia proces starzenia. Ma działanie bakteriobójcze, antynowotworowe, przeciwzapalne i antygrzybiczne. Jest również skuteczny w walce z zapasowymi kilogramami – będący na diecie powinni po niego sięgać, gdyż zwiększa on nasz metabolizm (należy spożywać pół łyżeczki dziennie) i reguluje pracę nerek, przez co oczyszcza nasz organizm ze zbędnych toksyn. Jest źródłem błonnika, żelaza, chromu, wapna i manganu. Obniża poziom złego cholesterolu LDL, reguluje poziom cukru we krwi, zwalcza wzdęcia oraz zmniejsza bóle miesiączkowe – także jest bardzo wskazany dla kobiet. Zresztą, cynamon to też afrodyzjak, aczkolwiek lepiej działa właśnie na panie, olejek eteryczny w nim zawarty wpływa też na poprawę apetytu.

Ma działanie rozgrzewające, więc jego zwiększone spożycie jest wskazane w czasie przeziębienia. Pomaga też w problemach z cerą – rozświetla ją i zmniejsza wypryski. Można go dodawać nie tylko do wypieków, deserów, ale także do jogurtów i potraw mięsnych, a też może skutecznie być zdrowym zamiennikiem cukru do kawy czy herbaty. Powinny go unikać dla kobiety w ciąży i osoby z chorobami wrzodowymi. Należy uważać jaki cynamon kupujemy – unikajmy tego chińskiego (zawiera on kumarynę) i wybierajmy cejloński (wystarczy spojrzeć na opakowanie).

Także – żryjmy korę, a będziemy zdrowi!

------------------------------------------------------------
Podobne artykuły:




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz